V Malachove sprístupnili už štvrtý náučný chodník
Obec Malachov sa vie predať. Po banskom, prírodovednom a rekreačnom chodníku odovzdali do užívania aj historický náučný chodník.
MALACHOV. Historický náučný chodník, ktorý oficiálne sprístupnili včera, spája centrum Malachova s archeologickou lokalitou Hrádok. Vladimír Druga z občianskeho združenia Malachovská dolina informoval, že prostriedky na výstavbu chodníka získali z grantového programu Pohoda za mestom Nadácie Ekopolis.
Na realizácii náučného chodníka sa podieľali predovšetkým členovia občianskych združení Klub dôchodcov Malachovčan a Malachovská dolina, myšlienku podporila aj obec. Na trase chodníka osadili náučné tabule, maľovanú mapu mikroregiónu Pozdola Bystrice, či drevenú plastiku Malachovské drevenice výtvarníka Milana Bárdiho. Pribudli tiež turistické smerovníky, oddychové zóny a pietny parčík.
Jedna z informačných tabulí
FOTO - OZ Malachovská dolina
Malé múzeum s veľkou dušou
Jednou zo zastávok na trase je aj obecné múzeum, takzvaný Kováčovie dom, ktorý sa podarilo obnoviť už pred časom. Dom so zachovanou čiernou kuchyňou patrí k najstarším stavbám v Malachove, pochádza z 19. storočia. Podarilo sa tu sústrediť predmety dennej potreby a odevy predkov, ktorí boli úzko naviazaní na storočia trvajúcu banícku tradíciu Malachova.
Je pozoruhodné, že pri obnove objektu sa podarilo maximálne zachovať pôvodné technológie, ako aj funkciu stavby.
Kováčovie dom
FOTO - OZ Malachovská dolina
Historický náučný chodník má dĺžku približne štyroch kilometrov, podľa Vladimíra Drugu si môžu návštevníci vybrať kratšiu, dvojkilometrovú verziu, alebo sa vydať dlhšiu trasou, ktorej súčasťou je aj odbočka na Pršany.
K najzaujímavejším zastávkam patrí podľa neho archeologická lokalita Hrádok, ktorá bola osídlená niekoľko tisícročí. V teréne je stále dobre viditeľný praveký val.
Úctyhodná história
Hoci Malachovská dolina je známa predovšetkým stredovekou ťažbou ortuti, jej história siaha omnoho ďalej.
Podľa odborníkov má napríklad osídľovanie Hrádku dejiny staršie ako 4500 rokov. Dôvodmi, prečo sa tu ľudia usídlili, boli zrejme výhodná poloha a blízkosť dôležitých surovín.
Ako nám už pred časom povedal archeológ Martin Kvietok zo Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, skúmaniu tejto archeologickej lokality sa odborníci venujú viac ako sto rokov.
Na Hrádku sa našli doklady prítomnosti Keltov (3. stor. pred Kr. - 1. stor. po Kr.) v podobe púchovskej kultúry, ako aj Germánov z obdobia sťahovania národov (4-5. storočie po Kr.). Obidve etniká sa zaoberali veľmi výrazne aj spracovaním železa, je teda pravdepodobné že v Malachovskej doline sa v praveku ťažilo a spracovávalo železo.
Dávno pred Keltmi tu však sídlili ľudia už v období neskorej dobe kamennej (2800-2500 pred Kr.), išlo zrejme o ľud badenskej kultúry.
Na včerajšom otvorení chodníka nechýbali ani Malachovské strašidielka
FOTO - OZ Malachovská dolina
Čítajte viac: https://bystrica.sme.sk