160. výročie školy v Malachove
Publikované v periodiku Slovenské noviny, číslo 89, zo dňa 28. júla 1859, str. 352
V roku 2018 si pripomíname už 160. výročie existencie školy v Malachove. Výročie školy je príležitosťou na to, aby sme si oživili v pamäti stošesťdesiatročnú históriu našej školy, ktorá je naplnená neľahkou, zodpovednou a plnohodnotnou prácou mnohých pedagogických i nepedagogických zamestnancov, ktorí tvorili jej dejiny. Základy školy ako vzdelávacej inštitúcie v Malachove boli položené v roku 1858 pod patronátom evanjelickej a. v. cirkvi. Pod vznik školy sa podpísali také významné osobnosti ako boli radvanský zborový farár ev. a. v. cirkvi Andrej Braxatoris-Sládkovič, Ján Fux (dekan a evanjelický farár v Slovenskej Ľupči) a barón František Radvanský (poddozorca evanjelickej a. v. cirkvi). Významnou mierou k tomu prispel aj Ľudovít Haliarsky, školský správca a lesný strážca v Ortútoch. Čo o tejto osobnosti našich regionálnych dejín a zároveň aj o vzniku školy napísali v Slovenských novinách v roku 1859 si môžete prečítať nižšie. Autor článku, ktorý vyšiel v spomenutom periodiku dňa 28. júla 1859 nie je známy. Slovenské noviny vychádzali v r. 1849 - 1861 vo Viedni ako poloúradné, neskôr úradné noviny viedenskej vlády pre Slovákov. Vychádzali 2-krát týždenne najprv v slovenčine, neskôr sa stali tlačovinou Staroslovákov a vychádzali v slovakizovanej češtine (tzv. staroslovenčine).
Nasledujúci text je doslovným prepisom článku, ktorý zachováva štruktúru, formálnu a obsahovú stránku originálu.
Z Pohroní zvolenkého, dne 25. jul. Koncem pominulého měsíce odbývalo se více zkaušek v národních školách dekanátu b. bystřického. Zkaušky tyto nebudeme opisovati; ovšem ale následné příklady obětivosti spomeneme, jež některé obce zvolenské vzhledem na svoje školy vydaly. V Podlavicech, filiálce baň. bystřické, byla před tím škola míchaná; nyní však sobě vystavěli evanj. spoluobyvatelé k vlastním potřebám tak pohodlnau a úhlednau školu, že nic přehnaného nepovíme, říkajíce, že „takové školy málo vidět.“ Nemenší pochvalné uznalosti zasluhují také obce Malachov a Pršany, co filiálky k Radvani přivtělené, které sobě též pořádné školy vystavěly, k čemu se přičinily zvlášť ochotným vedením v těchto listech už také v jiném ohledu pochvalně spomínaného p. Lud. Haljarského, prvního c. kr. horáře v Ortútech. Spomenutý pán neztěžoval sobě k provedení blahodárných úmyslů sbírku zavesti, k tomu pak cíli mnohé obtížné cesty konati, až se dílo při pomoci Boží a ochotnosti obyvatelů spomenutých obcí podařilo. Takovýchto vůdců náš lid potřebuje, a kde jich nalezne i ochotně dobrau radu jejich následuje; p. Haljarského ale nechať pán Bůh při dobrém zraví sdružuje, aby i dále na vše strany tak pochvalně působiti mohl, jako se dosaváde stalo.
V horním dekanátu dělají se také přípravy ku povznešení školství. Jmenovitě v kr. sv. a baňském městě Lubjetové byla ev. školská mládež, do 150 hlav počitající, na dvě třídy rozdělena. Obě tyto třídy učil posud ku všeobecné spokojenosti výb. uč. pán Jan Čányi; a však budaucího roku školského druhý řádný učitel vyvolen býti má. Pán Bůh pomáhej! Na ten čas jen to ještě podotkneme, že pověvadž se budova školská k umístení obau tříd upotřebila, sl. církev lubjetovská jmenovanému p. učiteli peněžitau náhradu za obydlí ochotně platí.
Treba už len podotknúť, že Ľudovít Haliarsky sa mimo iného zaslúžil o založenie základiny Mumáčika školských sirôt v Malachove a v Horných Pršanoch, ktorej cieľom bolo finančne pomáhať sirotám a deťom nemajetných rodičov prispievať peniazmi na miestnu školu a učiteľa, ale aj na školské pomôcky a zimné oblečenie. Jeho pričinením bola tiež v roku 1858 vybudovaná rovná, pevná cesta, ktorá viedla z Radvane, cez Malachov až po ortútske jazero, vhodná pre vozovú a pešiu premávku. Týmto počinom sa výrazne zlepšil a zrýchlil vývoz erárneho dreva a iných surovín z Malachovskej doliny. Obyvateľom Malachova sa tak dostalo možnosti ľahšieho zárobku, namä v oblasti povozníctva.
Zdigitalizovaná verzia Slovenských novín z 28. júla 1859, zdroj: https://digitalna.kniznica.info
Príspevok týkajúci sa Malachova a okolia je na strane 352.
Strana 351 Strana 352
Strana 353 Strana 354